A mezőgazdasági és állattartó telepeken a szagtalanítás többféle módszerrel és technikával valósítható meg. Ezek a módszerek mind célzottan próbálják csökkenteni a kellemetlen szagokat, amelyek főként az állatok ürülékéből, a trágyából és az állati hulladékokból származnak. Az alábbi szagtalanítási módszerek nem mindig vezetnek eredményre, a legnagyobb erőfeszítés mellett is sokszor megmaradhatnak a kellemetlen és zavaró szagok.
Biológiai szagtalanítás
Komposztálás: a trágya komposztálása csökkentheti a szagokat, mivel a mikroorganizmusok lebontják a szerves anyagokat, amellyel a szagképződést lehet minimalizálni, ha a komposztálási folyamatot megfelelően végezzük.
Biológiai szűrők: ezek a szűrők a levegőt áramoltatják át egy mikroorganizmusokkal benépesített közegen (pl. forgács, komposzt), amelyek képesek lebontani a szagokat okozó vegyületeket.
Kémiai szagtalanítás
Szagsemlegesítők: olyan vegyszerek használata, amelyek kémiai reakcióba lépnek a szagokat okozó anyagokkal, és semlegesítik azokat.
Oxidáció: az ózon vagy más oxidálószerek alkalmazása, amelyek elpusztítják a szagokat okozó mikroorganizmusokat és vegyületeket.
Fizikai szagtalanítás
Légtechnikai rendszerek: hatékony szellőztető és szűrőrendszerek telepítése az istállókban és egyéb zárt helyeken, amelyek eltávolítják a szennyezett levegőt és helyette friss levegőt biztosítanak.
Szellőztetés: a természetes szellőzés elősegítése az épületek tervezésével és az ablakok, ajtók megfelelő elhelyezésével.
Takarítás és karbantartás
Rendszeres tisztítás: az állattartó helyiségek, eszközök és berendezések rendszeres tisztítása és fertőtlenítése csökkenti a szagokat.
Trágyakezelés: a trágya gyakori eltávolítása és megfelelő tárolása (pl. zárt tartályokban) minimalizálja a szagképződést.
Takarmányozás optimalizálása
A megfelelően kiegyensúlyozott étrend csökkentheti az állatok ürülékének szagát. Bizonyos takarmány-kiegészítők is segíthetnek a szagok minimalizálásában.
Ültetés és növények használata
A telephely körül növények és fák ültetése segíthet csökkenteni a szagterjedést és javítja a levegő minőségét.
Zárt rendszerek használata
Zárt trágyatárolók: a trágya és a hulladékok zárt tartályokban vagy rendszerekben történő tárolása csökkenti a szagképződést és a szagok terjedését.
Szerves hulladék kezelése: a szerves hulladék megfelelő kezelése és feldolgozása (pl. biogáz üzemekben) szintén csökkenti a szagokat.
A sikeres szagtalanítás minden esetben kombinált megközelítést igényel, amely a különböző módszerek és technikák együttes alkalmazásával éri el a legjobb eredményeket. A szagok hatékony csökkentése nemcsak a környezet védelmét szolgálja, hanem javítja az állatok, a dolgozók és a környékbeli lakosság jólétét is.
Igazi megoldás a szagtalanításban
Létezik olyan megoldás, amely valóban drasztikusan csökkenti, vagy megszünteti a kellemetlen szagokat?
Az általunk kifejlesztett forradalmi megoldás segítségével már több olyan telepen és üzemben is lenyűgöző eredményeket értünk el, ahol addig semmilyen szagtalanítási megoldás nem hozott eredményt.
A Telepszagtalanítás rendszerének lényege, hogy összegyűjti és blokkolja a
rossz szagok molekuláit a levegőben.
Megoldásunk, amely 2. díjat nyert a "Termékdíj a Magyar Állattenyésztésért" pályázaton és idén elnyerte a MagyarBrands Innovatív Márka díját, immáron 20 éve segíti a mezőgazdasági cégeket és ipari termelőket.
Küldetésünk, hogy a lakosság és a mezőgazdasági cégek, ipari termelők nyugodtan tudjanak egymás mellett élni és tevékenykedni és senkinek se okozzanak problémát többé a rossz szagok.
Hogyan működik a telepszagtalanítás?
A levegőtisztításos szagtalanítási megoldásunk lényege, hogy a micellákat képző („tisztító”) molekulák olyan tulajdonságokkal rendelkeznek, amelyek összegyűjtik és blokkolják a rossz szagok molekuláit a levegőben. A levegőtisztítás módszere nem csak feltartóztatja és kontrollálja a bűz terjedését, hanem csökkentheti a levegőben lévő por, a mikro-mérgezőanyagok és a mikróbás biológiai ágensek mennyiségét is.
A levegőtisztításért felelős keverék vízből és egy erre a célra kifejlesztett speciális koncentrátumból áll, melyet porlasztással juttatunk a szaggal terhelt levegőbe. Ezek a termékek nem szennyezik a környezet (képesek teljesen lebomlani), a technológia teljesen ember és állatbarát, és nem lép kémiai reakcióba a környezettel.
A Telepszagtalanítás folyamatosan kontrollálható, költséghatékony működtetés és költségek mellett képes a szabad térben az állattartás és az élelmiszeripar által kibocsátott szagokat semlegesíteni. A tervezés során minden esetben figyelembe vesszük az érintett lakóhelyek helyzetét, az időjárás és a szél jellemzőit, amelynek eredményeként átlagosan 85 %-os bizonyított szaghatás-csökkentést tudunk elérni.
A Telepszagtalanítás alkalmazási területei az agrárszektor jelentős részét lefedik. A sertés-, szarvasmarha és baromfitenyésztésben nem csak az istállók és ólak közvetlen szagkibocsátását kezeli a technológia, hanem a trágya tárolása és kezelése során keletkező bűzt is. A termelésben és a feldolgozóiparban szintén jól vizsgázott a Telepszagtalanítás, ugyanis megoldottunk már szagproblémákat vágóhidaknál, húsüzemekben, takarmánykeverő üzemekben, fehérjefeldolgozóknál, sőt még műanyagipari üzemben is.
A telepeken minden esetben egyedi felmérést végezünk, hogy a leghatékonyabb hatást érjük el.
Ismerd meg te is hatékony módszerünket és kérd ingyenes konzultációnkat!
Comments