top of page
Keresés

Pormentesítés a hulladékkezelésben

A hulladékkezelés és a hulladékgazdálkodás során rengeteg kellemetlenséget és olykor komoly gondokat is eredményezhet a keletkező por mennyisége és a por összetétele.


Veszélyes porkibocsátás


A nagyobb mennyiségű por jelenléte a levegőben egészségügyi és környezeti problémákat egyaránt okozhat, ezért a hulladékkezeléssel és a hulladékgazdálkodással foglalkozó üzemeknek feldataik közé tartozik, hogy megfékezzék a tevékenységükből adódó porkibocsátásukat.

A szagkibocsátást ugyan legtöbbször kritikusabb problémának gondolják, pedig a porkibocsátás és annak kezelése ugyanolyan jelentős kihívást jelent.


Porkibocsátás a hulladékkezelés során


A hulladékkezelés során különböző típusú porok keletkezhetnek, amelyek a hulladék típusától és a kezelési folyamatoktól függően alakulnak ki.

A leggyakoribb típusok az alábbiak:


·        a szerves porok, amelyek a hulladékban lévő szerves anyagok bomlása során keletkeznek, mint például papír, karton, élelmiszer, stb.,

·        a szervetlen por, amely a szervetlen anyagok (pl. üveg, műanyag, fém széttöredezéséből származik,

·        az égéskor keletkező por, amely a hulladékégetés során keletkező égetési vagy pirolízis folyamatok részeként jön létre,

·        a kopásból származó por, amely az anyagok súrlódásából és zúzódásából származó hulladék aprítási, szétválasztási és kezelési műveletei során keletkezik,

·        a kémiai folyamatokból származó por, amely a hulladékkezelésben használt kémiai eljárások alkalmazása során keletkezik, például a káros anyagok semlegesítése során alakulhat ki.



A különféle porok sokféle vegyületet tartalmazhatnak, beleértve a szerves anyagokat, a szervetlen anyagokat, a nehézfémeket, a mérgező és rákkeltő vegyületeket. Ezért kiemelten fontos, hogy a keletkező porokat megfelelően és körültekintően kell kezelni, hogy elkerülhetőek legyenek az emberi egészségre és a környezetre gyakorolt ​​negatív hatások.


Esettanulmány egy közép-olaszországi hulladékkezelő üzem porkibocsátásának okairól


Partnercégünk, a Labiotest egy Közép-Olaszországban működő speciális, ipari és lakossági egészségügyi hulladékok gyűjtésére, szállítására, kezelésére, hasznosítására és ártalmatlanítására szakosodott vállalatnál segédkezett a porkibocsátásuk csökkentésében.


A vállalat tevékenysége egyszerre három üzemben folyik, ahol hulladékgyűjtést, tárolást és hulladékkezelést végeznek. A problémát az egyes hulladékfajták kirakodása és kezelése okozta, amelyek jelentős mennyiségű porkibocsátást eredményeztek.

A hulladékkezelés és a hulladékok hasznosítása során keletkező porkibocsátás csökkentése érdekében olyan berendezéseket alkalmazott olasz partnercégünk, amelyek folyamatosan biztosítják az ozmogén sorompó jelenlétét az üzemeknél azokon a pontokon, ahol a porkibocsátás keletkezik.

 

Az új pormentesítő rendszer tervezése és telepítése során az első üzemben egy HPS Midi rendszert telepítettek 4 mágnesszeleppel, amely 4 felsővezetéket tud kezelni, összesen 150 fúvókával. A második üzemben két HPS Midi rendszert telepítettek, egyenként 3 mágnesszeleppel, amelyek 30, illetve 90 fúvókát kezelnek, összesen 6 felsővezetékre osztva.

Az első két üzemben kialakított porsemlegesítő rendszer sikere után a vállalat úgy döntött, hogy a harmadik üzemben is folytatni fogják a pormentesítést, ahol a kritikus terület nagyságára való tekintettel egy oszlopra szerelhető, speciális szerkezetű La.BioFog 400 rendszert építettek ki.


Eredmények


A porsemlegesítő rendszerek professzionális telepítésének köszönhetően több mint 60%-os hulladékpor kibocsátás-csökkentési hatékonyságot tudott elérni az olasz vállalat.

A siker kulcsa ebben az esetben elsősorban a porlasztó rendszerek igény szerinti alkalmazása volt, amely lehetővé tette az üzemirányítás optimalizálását a fúvókasorok megfelelő aktiválásával, a tényleges működési igények alapján.





 

Comments


bottom of page