Erős és zavaró szagok sokszor keletkeznek a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban is, gondoljunk például az állati maradványok feldolgozására.
Ezért a szagvédelem kiemelten fontos tényező ezeken a területeken, hiszen a különböző mezőgazdaságban és az élelmiszerek feldolgozása során keletkező szagok nemcsak a környezetre és az emberek életminőségére, hanem az állatok jólétére is hatással lehetnek.
Ha egy telep vagy üzem az alábbi tevékenységekkel foglalkozik, akkor biztosan előfordul, hogy a környéken komoly gondot okoznak a nap mint nap keletkező kellemetlen szagok.
Melyek lehetnek a rossz szagokat okozó tevékenységek?
Állati maradványokkal folytatott tevékenység
Állati takarmánygyártás
Biogáz előállítás
Cukorgyártás
Élelmiszeripari tevékenységek, élelmiszeripari zsírfeldolgozás
Intenzív állattartás
Kommunális hulladékkezelés, lerakás
Műanyaggyártás, újrafeldolgozás
Olajfinomítás
Szennyvíz kezelése
Tejfeldolgozás
Az állattartó telepek környezeti hatásai közül a lakossági megítélést figyelembe véve napjainkban leggyakrabban a kibocsátott szagok okoznak közvetlen zavaró hatást.
Az így kialakuló környezetterhelés, a szagkibocsátás következtében a forrás környezetében kialakuló zavaró szaghatás az egyik legnehezebben mérhető, megítélhető és szabályozás szempontjából a legnehezebben is kezelhető légszennyező hatásnak tekinthető.
Mikor szükséges foglalkozni a szagvédelemmel?
Mikor kell foglalkoznunk a telepünkön keletkező szagokkal? Hol szükséges egyáltalán a szagvédelem?
Azt biztosan állíthatjuk, hogy a 4/2011. (I. 14.) VM rendelet (a levegőterheltségi szint határértékeiről és a helyhez kötött légszennyező pontforrások kibocsátási határértékeiről) mellékletében meghatározott gazdasági tevékenységek esetén mindenképpen szükséges, hogy minimális figyelmet fordítsunk a bűzzel való környezetterhelés megelőzésére.
A szagkibocsátással, a zavaró környezeti szaghatás értékelésével és annak megakadályozásával kapcsolatos alapvető kérdéseket hazánkban a levegő védelméről szóló 306/2010. (XII. 23.) Korm. rendelet tárgyalja. A rendelet kimondja, hogy tilos a levegő lakosságot zavaró bűzzel való terhelése. Ehhez kapcsolódva meghatározza, hogy bűzzel járó tevékenység az elérhető legjobb technika alkalmazásával végezhető.
Ha ez sem biztosítja a levegő lakosságot zavaró bűzzel való terhelésének megelőzését, további műszaki követelmények írhatók elő, például szaghatás csökkentő berendezés alkalmazása.
Amennyiben a levegő lakosságot zavaró bűzzel való terhelésének megelőzése műszakilag nem biztosítható, a bűzzel járó tevékenység korlátozható, felfüggeszthető vagy megtiltható.
Éppen ezért minden olyan mezőgazdasági és élelmiszeripari tevékenységet folytató telepnek, üzemnek és vállalatnak komolyan kell foglalkoznia a kellemetlen szagok okozta problémákkal, a lakosság részéről érkező bejelentésekkel és a hatósági felszólításokkal.
Kihez forduljak, ha nálunk is problémát okoznak a szagok?
A Telepszagtalanítás megbízható és ellenőrzött módszerekkel, hatékonyan szünteti meg a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban keletkező szagokat, minden esetben egyedi megoldásokat alkalmazva!
Partnereink elégedettsége és bizalma mindennél többet ér, csatlakozzatok a szagmentes telepek és üzemek sorához!
Comentarios