top of page
Keresés

Okos rendszerekkel a sertéstelepek szagkibocsátása ellen

A sertéstelepeken és azok közelében állandó probléma az állattartó telep szagkibocsátása és az ezzel járó bűzszennyezés.


Ezeken a telepeken – attól függetlenül, hogy milyen tevékenységek folynak – folyamatosan érezni lehet az állatok és a trágya szagát.


Az alábbi esettanulmányt az olasz Labio Test Srl. partnercégünk készítette az olaszországi tapasztalatai alapján. A Labio Test Srl. 1988 óta nagy hangsúlyt fektet a levegő tisztaságának megőrzésére és a nemzetközi szagtalanítási iparág egyik kiemelkedő tagja.

A Telepszagtalanítás több mint 20 éve szoros kapcsolatot ápol az olasz céggel és évek óta vagyunk a termékeik kizárólagos magyarországi forgalmazója. A Labio Test Srl. szakemberei által átadott tapasztalatok és irányadás segít minket abban, hogy a szagtalanítási technológiánkat a lehető legjobb minőségben és hatásfokkal tudjuk nyújtani valamennyi partnerünk részére.


Előírások a lakóházak és az istállók közötti távolságra vonatkozóan


Olasz partnerünk jól ismeri az országában és a helyi szinten működő, regionális előírásokat is, amelyekben meghatározzák az állattartó telepek és a lakóházak közötti távolságot, ami azért fontos, mert ezek az előírások közvetlenül befolyásolják a környező területek lakóinak egészségét és jólétét.


A regionális és önkormányzati rendeletekben meghatározott távolságok a gazdálkodás típusától függően változhatnak.


  • Milyen a gazdálkodás típusa: intenzív vagy extenzív gazdálkodást folytatnak.

  • Mekkora az állatállomány: az állatok száma és a gazdaság mérete befolyásolhatja a szükséges távolságokat.

  • Milyenek az éghajlati és földrajzi viszonyok: a helyi adottságok befolyásolhatják a szagok és a kórokozók terjedését.

  • Milyenek a trágyakezelési technikák: figyelembe veszik a különböző tárolási és kezelési módokat.

  • Milyen szennyvízkezelő rendszereket használnak: például akkumulációs tartályokban vagy medencékben, mechanikai, biológiai vagy vegyi kezeléssel történik a szennyvíz kezelése.

 

Ezeket az előírásokat a levegőszennyezés kockázatának minimalizálására, valamint a mezőgazdasági és lakossági tevékenységek közötti konfliktushelyzetek megelőzésére dolgozták ki.



Olaszországban nincsenek országosan, vagy régiós szinten egységesen érvényes kötelező előírások, inkább csak javaslatokat, ajánlásokat fogalmaznak meg, amelyek célja a környezeti és szennyező hatások minimalizálása, valamint a telepek, üzemek és a városi települések közötti megfelelő együttélés elősegítése.

Ez azt jelenti, hogy időnként sajátos megközelítéssel kell kezelni az állattenyésztés szagkibocsátási problémáit, ahogyan azt az alábbi esetben is tette az olasz partnercégünk.


Kritikus ammónia emisszió a sertéstenyésztésben


Egy közép-olaszországi székhelyű, sertéstenyésztő cég kereste meg olasz partnerünket, mert a környék lakói egy ideje panaszkodtak az üzemből származó zavaró és kellemetlen szagokra. A szagkibocsátás két konkrét területen alakult ki: a sertéstelep nyílásain keresztül terjedt a szag a levegőbe, valamint a telep szennyvíztárolójából is folyamatosan érkezett az elviselhetetlen bűz.


A disznóólból származó kellemetlen szagok csökkentése érdekében az üzem oldalain elhelyezett nyílásokból és a nyílászárókon kilépő levegő kezelése volt az első lépés. A leghatékonyabb megoldás ebben az esetben az ozmogén sorompó alkalmazása volt.


Ez a legjobb megoldás, amikor a szagkibocsátás nem veszélyes, de gyorsan meg kell fékezni az erős és kellemetlen szagok terjedését. Ezt a technológiát kialakítani egyszerű, bármilyen telephelyen és üzemben megvalósítható.


A sertéstelep kilenc épületéből kettőben élnek a sertések, amelyekben összesen huszonkét ventilátor található a levegő elszívására. Minden ventilátor azonos típusú és egyidejűleg működik a megfelelő légcsere érdekében. Ventilátoronként négy fúvóka közvetlenül az elszívókra került felszerelésre.


A telepen a két szennyvíztároló tartály egymás mellett található. Az év bizonyos szakaszaiban ezt a szennyvizet egy tartályos traktorba szivattyúzzák, és szétosztják a földeken. Összekeverve és a tartályba szivattyúzva azonban jelentős a kellemetlen szagok kibocsátása, amit a beavatkozás előtt a környező területek lakói is éreztek.


Erre a kritikus szagproblémára, a La.Biofog 400 mobil nagynyomású porlasztórendszert javasolta az olasz partnercég, amely szükség esetén könnyen mozgatható akár az üzemen belül is, ahol éppen szükség van erre a berendezésre.

A La.BioFog 400 rendszert a két tartály között helyezték el, és ezen keresztül porlasztják a speciális szagtalanító termékeket.


Elért eredmények


A telepszagtalanító rendszerek használatával a sertéstelep jelentős javulást tapasztalt a szagproblémák terén, nem érkezett több lakossági és hatósági panasz a környékről.

Az elért eredmények alapján a sertéstelep vezetősége úgy döntött, hogy más telephelyein is alkalmazza ugyanezt az ozmogén sorompós technológiát.

 

Comments


bottom of page