top of page
Search

Ez csak egy nagy párakapu?!


Egy vidéki város határában található szarvasmarhatartó telep vezetője eldöntötte, hogy a lakosok rendszeres panaszaira reagálni fog és végre hatékony megoldást szeretne találni a zavaró szagok megszüntetésére. A Telepszagtalanítás ozmogén sorompós megoldását választotta, méghozzá olyan módon, hogy a telep területéről felszabaduló szagok kezelésére alkalmas „védvonalat” épített ki a telepén belül.

 

A megvalósult beruházás a telep nyugati oldalán akár az utcáról is látható. A gyanakvó lakosok közül volt olyan, aki fotót is készített a cseppködöt levegőbe fújó fúvókákról és többen feltették a kérdést: „Ez csak egy nagyobbacska párakapu?! Ez lenne a nagy szagtalanító megoldás?”

 

Ha csak felszínesen tekintünk a technológia kivitelezésére, akkor kívülről valóban nem tűnik többnek, mint egy párásító berendezés. Valóban történik vízporlasztás és annak a levegőbe juttatása, de a porlasztó fúvókák távolabb helyezkednek el egymástól a csővonalon, mint amit egy párahűtő rendszer indokolna.

 

Miért nagyon más ez, mint egy egyszerű párakapu?

 

A szemnek láthatatlan módon itt sokkal több történik! Először is, nem csupán víz kerül a levegőbe, hanem egy keverék, amely vízből és egy környezetbarát növényi alapú koncentrátumból áll. Ez a folyadék pedig a porlasztás hatására olyan fizikai jellemzőkkel bíró apró folyadékszemcséket alkot a levegőben, amely képes megkötni a szagot okozó részecskéket, és azokat „kihúzni” a levegőből.

 



A módszer hatékonysága

 

Ezeken az anyagokon és a gépészeti eljáráson hosszú évekig dolgoztak amerikai és európai tudósok, hogy ezt az eredményt elérjék, ma pedig már akkreditált eljárással igazolható, hogy a technológia egészen különböző szagforrások esetében is biztosítja a 70-90 %-os szagkoncentráció-csökkenést.

 

Az elvárt hatás eléréséhez szükséges a megfelelő tervezés. Az említett szarvasmarhatartó telep délre helyezkedik el a várostól, ezért a fúvóka sorokat mindkét istállósor esetén az északi fal elé építettük ki. Ez az elhelyezés abban segít, hogy amikor délről északi irányba szállítja a szél a szaggal terhelt levegőt, akkor a szagtalanító permet biztosan hozzákeveredik.

 

Természetesen az üzemeltetés még akkor is igényel figyelmet, ha automatizált rendszert üzemeltetünk. A koncentrátum utántöltését és a víznyomás állandóságát biztosítani kell, valamint fontos az elektromos szabályozást és a téli üzemet biztosító berendezések rendszeres ellenőrzése, szükség esetén pedig a javítása vagy cseréje.


Ha szeretnél többet megtudni a Telepszagtalanítás díjnyertes módszeréről, várjuk kérdéseidet!

Comments


bottom of page